
SAGA, dánské designové studio navrhlo a postavilo inovativní LUNARK Habitat a otestovalo jeho životaschopnost v Artickém Grónsku v roce 2002. Toto holé místo bylo vybráno pro svou podobnost s Měsícem a projekt je určen k tomu, aby se vesmír stal obyvatelným pro budoucí cestovatele. Zjistěte, jak společnost Armacell podpořila tento projekt našimi izolačními řešeními.
LUNARK je sluneční stanoviště, které by mohlo pomoci lidem přežít a prosperovat na Měsíci. Jeho skládací konstrukce kombinuje japonské origami s moderním designem biomimikry. Aby se ušetřil prostor během přepravy a maximalizoval prostor pro astronauty, je stanoviště rozmístitelné. Vyznačuje se uzavřenou origami skořepinou složenou z pevných panelů z uhlíkových vláken. Návrh byl algoritmicky optimalizován, což vedlo k naměřené expanzi o 750 %.
Černá lesklá skořepina vyrobená z uhlíkových vláken tvoří hlavní exteriér stanoviště. Strukturu uhlíkových vláken tvoří sendvičové panely s pěnovým jádrem pro extra izolaci. Karbonové vlákno je ideální, protože je lehké – což je zásadní pro přepravu a rozkládání – a přitom pevné. Panely jsou spojeny bílou skládací kompozitní gumou. Hlavní nosnou konstrukcí je hliníkový rám.
Baterie, nádrž na vodu, sklad: Využití vertikálního prostoru je zásadní, když nemáte moc práce. Systém podpory života na bázi řas: Aby pomohl s lidskou touhou po přírodě, řasový reaktor přináší život do sterilního prostředí a pomáhá psychická pohoda členů posádky s uklidňujícími, bublajícími zvuky. Řasy lze dokonce sklízet jako čerstvý a zdravý zdroj výživy a rozbít jinak nevýrazný výběr jídel.
U Měsíce se stanoviště musí vejít do rakety, ale pro misi LUNARK se musí vejít do přepravního kontejneru a vydržet 5 500 km dlouhou cestu lodí do severního Grónska. Přepravní kontejner je podstatně menší než raketa, měří pouze 2,35 m na šířku a 2,39 m na výšku.