Projekt Lunark Origami inspirovaný biotopem pro život na Měsíci

SAGA, dánské designové studio navrhlo a postavilo inovativní LUNARK Habitat a otestovalo jeho životaschopnost v Artickém Grónsku v roce 2002. Toto holé místo bylo vybráno pro svou podobnost s Měsícem a projekt je určen k tomu, aby se vesmír stal obyvatelným pro budoucí cestovatele. Zjistěte, jak společnost Armacell podpořila tento projekt našimi izolačními řešeními.

LUNARK je sluneční stanoviště, které by mohlo pomoci lidem přežít a prosperovat na Měsíci. Jeho skládací konstrukce kombinuje japonské origami s moderním designem biomimikry. Aby se ušetřil prostor během přepravy a maximalizoval prostor pro astronauty, je stanoviště rozmístitelné. Vyznačuje se uzavřenou origami skořepinou složenou z pevných panelů z uhlíkových vláken. Návrh byl algoritmicky optimalizován, což vedlo k naměřené expanzi o 750 %.

Černá lesklá skořepina vyrobená z uhlíkových vláken tvoří hlavní exteriér stanoviště. Strukturu uhlíkových vláken tvoří sendvičové panely s pěnovým jádrem pro extra izolaci. Karbonové vlákno je ideální, protože je lehké – což je zásadní pro přepravu a rozkládání – a přitom pevné. Panely jsou spojeny bílou skládací kompozitní gumou. Hlavní nosnou konstrukcí je hliníkový rám.

Baterie, nádrž na vodu, sklad: Využití vertikálního prostoru je zásadní, když nemáte moc práce. Systém podpory života na bázi řas: Aby pomohl s lidskou touhou po přírodě, řasový reaktor přináší život do sterilního prostředí a pomáhá psychická pohoda členů posádky s uklidňujícími, bublajícími zvuky. Řasy lze dokonce sklízet jako čerstvý a zdravý zdroj výživy a rozbít jinak nevýrazný výběr jídel.

U Měsíce se stanoviště musí vejít do rakety, ale pro misi LUNARK se musí vejít do přepravního kontejneru a vydržet 5 500 km dlouhou cestu lodí do severního Grónska. Přepravní kontejner je podstatně menší než raketa, měří pouze 2,35 m na šířku a 2,39 m na výšku.

Ostatní

Problém nabíjení v elektromobilitě se stává stále menší komplikací

Především v naprostém počátku elektromobility bylo potřeba začít řešit celou řadu problémů a nedostatků, které elektromobilita jako technologie má. Mezi nimi by se mezi ty největší přitom mohla zařadit právě rychlost dobíjení. Řidiči, kteří jsou zvyklí v řádu několika minut včetně placení natankovat plnou nádrž, tak nechtějí čekat desítky minut na zprovoznění svého vozidla. Moderní elektromobilita tento […]

Zobrazit
Ostatní

Jak na přesnou a rychlou digitalizaci objektů, budov a interiérů?

Vstup do éry digitalizace přinesl zásadní změny do mnoha oblastí, včetně architektury a stavebnictví. Dříve časově náročný proces digitalizace budov a objektů se nyní stal rychlým a efektivním, a to díky pokrokům v technologiích. V tomto článku se zaměříme na význam a výhody digitalizace objektu budov, a jaké profesionální nástroje pomáhají dosáhnout maximální kvality. Rychlá […]

Zobrazit
Ostatní

S vaginální suchostí bojuje velké množství žen

Pochva, nebo také vagína popis, patří mezi ženské pohlavní orgány. Je součástí reprodukce. Je přirozeně vlhká. Některé ženy však bojuji s její suchostí. Suchá vagína způsobuje celou řadu zdravotních komplikací. Patří mezi ně pocity sucha, svědění a v neposlední řadě také bolestivý pohlavní styk. Příčiny vzniku vaginální suchosti Jednou z příčin jsou hormonální změny, které […]

Zobrazit